طراحی سایت

قالب وبلاگ

مهندسی نفت حفاری ودانلود جزوات دانشگاها

طراحی سایت


مهندسی نفت حفاری ودانلود جزوات دانشگاها
 
ارائه مقالات وفیلم های آموزشی جزوات اساتید دانشگاه و جزوات نوشته های دانشجویان عادل(کیارش سعیدی پور
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۲۷ توسط عادل سعیدی پور

حفاری جهتدار

حفاری جهت دار عبارت است از فن خاصی كه در آن چاه براساس برنامه پیش بینی شده ای ( با استفاده از نرم افزار حفاری جهت دار) غیر از حالت عمودی حفاری می گردد در حفاری جهت دار علاوه بر تجهیزاتی كه در حفاری عمودی بكار می روند تجهیزاتی ویژه زیر در رشته حفاری استفاده می گردند:
 دستگاه جهت یابی در حین حفاری
 دستگاه موتور درون چاهی
چاههای حفاری جهت دار از نظر شعاع جهت دار نمودن به سه دسته تقسیم بندی می گرند:
1. شعاع كوتاه : 5/1 تا 3 درجه جهت دار در یك فوت
2. شعاع متوسط : 8 تا 20 درجه جهت دار در 100 فوت
3. شعاع بلند : 2 تا 6 درجه جهت دار در یك 100 فوتادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۲۷ توسط عادل سعیدی پور

وظایف مهندسی بهره برداری از منابع نفت و گاز

مهندسی بهره برداری با در نظر گرفتن دیدگاه فنی كه دارد و نوع كاری كه با آن مرتبط است لااقل می بایست مختصری از وظایف بعضی بخش های مربوطه دیگر یك كمپانی نفتی را بداند ، و در این صورت است كه با نظر صائب تری مسائل مربوط به قسمت خود را حل نموده و بازدهی كارش چندین برابر خواهد بود .

به طور مثال یك مهندس بهره برداری خوب باید اطلاعاتی راجع به مخزن نفتی و بعضی محاسبات مربوط به آنها را بداند و یا اینكه ..............ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۲۷ توسط عادل سعیدی پور

تکنولوژی حفاری با استفاده از لیزر

بکارگیری سیستمهای لیزری پرقدرت در ارتش آمریکا, محققان را بر آن داشته است تا در زمینة استفاده از این تکنولوژی در اکتشاف و حفاری مخازن نفت و گاز مطالعات وسیعی را آغاز کنند. اگر این مطالعات به نتیجه کامل برسد, بدون اغراق انقلابی در صنعت نفت و گاز بوقوع پیوسته است. به منظور تحقق این هدف، مؤسسه تکنولوژی‌ گاز در آمریکا و آزمایشگاه ملی تکنولوژی انرژی، وابسته به وزارت انرژی طرحی تحقیقاتی را در دست اجرا دارند که در ادامة فعالیت‌های تحقیقاتی به عمل آمده در سال 1999 صورت می­گیرد. در صورت تکمیل مطالعات امکان­سنجی و اجرای اولین پروژة عملیاتی، شگرف­ترین تحول در صنعت حفاری در قرن حاضر اتفاق خواهد افتاد. ارائة گزارشی مختصر از مطالعات در حال انجام در آمریکا و میزان پیشرفت‌ و دستاوردهای آن، می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار سیاست‌گذاران و تصمیم­گیران صنایع نفت و گاز کشور قرار دهد:
در ابتدای قرن بیستم, حفاری دوار جایگزین روش‌های قدیمی در صنعت نفت و گاز گردید. گرچه از آن زمان تاکنون پیشرفت‌های ارزشمندی در این صنعت حاصل گردیده است، اما به هرحال از روشی مکانیکی بر پایة همان اصول اولیه استفاده می­شود.
استفاده از لیزر برای ایجاد منافذ در ساختار بستر سنگ‌ها، روشی کاملاً متفاوت را می­طلبد. در روش جدید حفاری از اشعه‌پردازی استفاده می‌گردد، در این روش رشته­های لیزر روی سطح سنگ تابیده می­شود و توسط تعدادی عدسی که در جهت جریان تابش اشعه قرار دارند، کنترل می­شوند.

ادامه مطلب را ببینیدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۲۷ توسط عادل سعیدی پور

برخی از خسارات و مشکلات حفاری را می توان به کمک گل های حفاری به حداقل مقدار کاهش داد و یا کاملا آنها را برطرف نمود. به بعضی از این موارد به طور مختصر دربحث های مربوط به انواع گل حفاری اشاره گردیده است در این بخش سعی خواهد شد که به برخی از خسارات و مشکلات متداول حفاری توجه بیشتری شود.
این مشکلات عبارتند از :

1-حفاری از میان سنگهای نمکی

2-  حفاری از میان طبقات کم مقاومت عمدتا شیلها

3-  فوران چاه ها

4-  از دست دادن گل حفاری

 برای کامل بودن مطلب ادامه مطلب را ببینیدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۶ توسط عادل سعیدی پور
قابل توجه دانشجویانی که  به بنده ایمیل زدند ودرخواست وبسایت مهندس روحی را برای دیدن نمره خود کردند در نیمسال اول ۸۹-۹۰ درس حفاری ۲ وسیمان به مهندس روحی گرفته اند میتوانند به وبسایت زیر مراجعه کنند ونمرات خود را ببینند 
  http://aroohi.ir  anblog.com
 

    


نوشته شده در تاريخ شنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۶ توسط عادل سعیدی پور
قابل توجه همه دوستان مهندس دانشجو دانشگاه آزاد واحد امیدیه کسانی که درس آزمایشگاه حفاری ۲ گرفته اند به لینک معرفی شده زیر مراجعه کنند (کلیک کنند)درتاریخ یاد شده جهت شرکت در کلاس در صنعت نفت مراجعه فرماییند
.: Weblog Themes By Pichak :.


آمار2 خبرنامه

Powered by WebGozar

نظر سنجی خبرآموزش ارگ

Powered by WebGozar

نظر سنجی اساتید نظر سنجی اساتید 2 پیام نگاری مترجم سایت
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
  • دانلود فیلم
  • دانلود نرم افزار
  • قالب وبلاگ